Własny czerwony barszcz - czy warto?

Czy ktoś jeszcze pamięta smak prawdziwego czerwonego barszczu? Takiego na zakwasie, nie z torebki czy zagęszczonego koncentratu. Okazuje się, że tak, a w internecie znaleść można wiele przepisów i na barszcz czerwony, i na sam zakwas.

Zakwas buraczany najlepiej będzie przygotowywać z własnoręcznie wyhodowanych buraków. Wymaga to co prawda przygotowania buraków a także solanki do procesu fermentacji, a także nadzorowanie tego procesu, ale na prawdę warto! Wystarczy zaledwie tydzień by przygotować idealny zakwas. I nie obawiaj się trudności - autor przepisu z pewnością opiszę dokładnie wszystkie czynności tak by nawet amator był w stanie poprawnie je wykonać. Co ciekawe jeśli mamy trochę wolnego czasu to przygotowanie własnego zakwasu jest jak najbardziej uzasadnione ekonomicznie - litr domowego zakwasu może być nawet kilkukrotnie tańszy niż w sklepie! Nie wspominając nawet o tym, że domowy zakwas będzie zdrowotną bombą witaminową.

A gdy już doczekamy się zakwasu, warto pójść krok dalej i przygotować w pełni domowy barszcz czerwony. Jest to co prawda kolejny raczej pracochłonny proces, ale warty trudu. Pełen przypraw i warzyw, zrobiony na bazie domowego zakwasu i buraków, będzie świetny na okazję takie jak np. święta.

Warto wiedzieć że najlepszy smak barszcz czerwony osiągnie dopiero dzień lub dwa po przygotowaniu.

Podsumowując - przygotowanie domowego barszczu czerwonego, na prawdziwym domowym zakwasie wymaga pracy i czasu. Jednak jeśli masz wolną chwilę, spróbuj, a na pewno nie pożałujesz trudu włożonego w jego przygotowanie ;)


Komentarze